Lista aktualności Lista aktualności

Turystyka: Informacje o bezpiecznym wypoczynku oraz miejscach do rozpalania ognia

Witamy na terenie Nadleśnictwa Nawojowa

Zapraszamy do korzystania z lasu, który jest ogólnodostępny i dla wielu z Was stanowi miejsce wypoczynku, relaksu, wrażeń estetycznych, a nawet natchnień artystycznych.

            Pamiętaj! Las jest ekosystemem dynamicznym, w którym mogą wystąpić zagrożenia ze strony przyrody ożywionej oraz nieożywionej. Prosimy o zapoznanie się z potencjalnymi zagrożeniami, które mogą wystąpić w lesie.

 

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

 1. Martwe i obumierające drzewa, które są integralną częścią lasu, szczególnie w terenie górskim, gdzie leśnicy gospodarują lasami według koncepcji „hodowli lasu bliskiej naturze”. Występują tu drzewa z widocznymi oznakami osłabienia: suchymi konarami, dziuplami, dużymi rakami, owocnikami grzybów (hubami), mogą też występować okazy spróchniałe, mogące się w każdej chwili przewrócić.
 2. Nierówny teren. Na terenie Nadleśnictwa Nawojowa często występują strome zbocza. Ponadto, las pełen jest wystających korzeni, pniaków po ściętych drzewach oraz gałęzi, które są szczególnie niebezpieczne w okresie zimowym, a także w  trakcie i po wystąpieniu opadów atmosferycznych.
 3. Drogi leśne, po których mogą poruszać się różne pojazdy: samochody transportujące drewno, ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury.  Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Nawojowa. Regulamin korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Nawojowa.
 4. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka lub wywóz drewna. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
 5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych urzędów gmin.
 6. Dzikie zwierzęta, które mogą być niebezpieczne, oraz mogą przenosić choroby (lisy - wścieklizna, kleszcze - borelioza), a jad niektórych owadów (osy, szerzenie) i gadów (żmija zygzakowata) może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
 7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
 8. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
 9. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. W przypadku ich stwierdzenia prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 603-849-097

 

Kilka zasad bezpiecznego przebywania w lesie

 1. Nie wchodź na obszary objęte zakazem wstępu. Tereny te są oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
 2. Miej w zasięgu wzroku dzieci będące pod Twoją opieką.
 3. W celu uniknięcia chorób boreliozy i Kleszczowego Zapalenia Mózgu, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od miejsc, w którym występują gęste młodniki, podszyty oraz wysokie runo z paprociami. Warto także założyć odpowiednie ubranie: długie spodnie i rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z lasu weź prysznic, a następnie sprawdź swoje ciało.
 4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Zachęcamy do pobrania na telefon komórkowy/smartfon aplikacji „mBDL”.
 5. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu. Pamiętaj, że w warunkach górskich latem gwałtowne burze potrafią przyjść w bardzo krótkim czasie.

Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie przebywają też inni ludzie. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami.

 

 

W galerii zamieszczone infografiki pozwolą Państwu uzyskać również wiele innych cennych informacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Warto również wiedzieć, że Bank Danych o Lasach oferuje całkowicie bezpłatny dostęp do informacji turystycznych na temat szlaków turystycznych, miejsc biwakowania, parkingów leśnych i inncyh elementów infrastruktury turystycznej. Link do mapy --> Mapa - Bank Danych o Lasach. Możecie również Państwo zainstalować na swój smartfon aplikację mBDL, która znacznie ułatwi planowanie wycieczek i poruszanie się w terenach leśnych.

Poniżej przedstawiamy lokalizację stałych miejsc przeznczonych do rozpalenia ognia na terenie Nadleśnictwa Nawojowa :

 

 

 

Serdecznie zapraszamy i życzymy wszystkim pięknych chwil spedzonych

w lasach Nadleśnictwa Nawojowa !