Asset Publisher Asset Publisher

Plan UL

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, sporządzany na dziesięcioletni okres gospodarczy. Plan ten jest podstawą do prowadzenia jakichkolwiek zabiegów gospodarczych.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Czytaj więcej.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśny Bieg Pszczelim Szlakiem

Leśny Bieg Pszczelim Szlakiem

W dniu 11 maja 2014 r. na terenie Nadleśnictwa Nawojowa w Kamiannej odbył się l Leśny Bieg Pszczelim Szlakiem

I Leśny Bieg Pszczelim Szlakiem przeszedł do historii. Dziękujemy  Państwu za liczną obecności i sportowego ducha walki, który spowodował, że Kamianną wypełniła wspaniała atmosfera połączona z przyjacielską rywalizacją.

Najmłodszych biegaczy na trudnej, górskiej trasie ścigało się  56 dziewcząt i chłopców

Na starcie zawodów na dystansie 10 km stanęło 212 uczestników, wśród których nie zabrakło czołowych biegaczy górskich z naszego kraju. Jednak największe emocje towarzyszyły rywalizacji najmłodszych biegaczy. W trzech kategoriach wiekowych, na trudnej, górskiej trasie ścigało się  56 dziewcząt i chłopców przepełnionych wolą walki i zwycięstwa.

Na dystansie 10 km stanęło 212 uczestników

Dużym sprzymierzeńcem niedzielnej rywalizacji okazała się pogoda, dzięki której zawodnicy po męczącym starcie mogli się regenerować korzystając z przyrodniczych walorów Kamiannej.

Aby wspomnienia z I Leśnego Biegu Pszczelim Szlakiem pozostały z Państwem na dłużej na naszej stronie znajdziecie zdjęcia i linki do  relacji filmowej z zawodów.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia ścieżek przyrodniczych Nadleśnictwa Nawojowa zarówno podczas rodzinnych spacerów jak również treningów biegowych, które pozwolą jeszcze lepiej przygotować się do startu w przyszłorocznej edycji  Leśnego Biegu Pszczelim Szlakiem.

DARZ BÓR!