Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla

Zagospodarowanie lasów Nadleśnictwa Nawojowa to tzw. "półnaturalna hodowla lasu".

Sposób zagospodarowania lasów Nadleśnictwa Nawojowa ma charakter tzw. "półnaturalnej hodowli lasu" t.j. opiera się głównie na wykorzystaniu i wspieraniu sił natury w zakresie wykorzystania odnowień naturalnych, a następnie prowadzenia kolejnych faz rozwojowych lasu.
 

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 105,71 ha wyłączonych drzewostanów nasiennych. Wybrano i uznano 28 drzew matecznych, w tym 17 jodły pospolitej, 9 drzew matecznych buka zwyczajnego oraz 2 czereśnie ptasie.


Ewenementem na skalę krajową jest przyjęcie i stosowanie na powierzchni 638 ha drzewostanów jodłowych rębni przerębowej (ciągłej), która najlepiej służy realizacji wszystkich funkcji lasów, a szczególnie lasów górskich. Względem poprzedniego Planu Urządzenia Lasu jest to wzrost o 121 ha.


Gospodarstwo szkółkarskie produkuje kilkaset tysięcy sztuk sadzonek (głównie jodły) na potrzeby własne oraz dla innych jednostek,  a także na eksport i dla drobnych odbiorców. Na szkółce produkowane są sadzonki zarówno z odkrytym jak i zakrytym systemem korzeniowym, co pozwala prowadzić nasadzenia również w okresie wegetacyjnym. 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejne głuszce w naszych lasach

Kolejne głuszce w naszych lasach

W dniach 19 i 20 sierpnia kolejne młode głuszce trafiły na teren Nadleśnictwa Nawojowa. Ptaki przyjechały do nas z hodowli wolierowej przy Nadleśnictwie Wisła.
 
Przez kolejnych kilka tygodni 15 młodych ptaków: 8 kogutów i 5 kur będzie oswajać się ze środowiskiem naturalnym w specjalnie przygotowanych wolierach adaptacyjnych.
 
Głuszec - gatunek krytycznie zagrożony w naszym kraju wyginięciem, od kilkunastu lat jest obiektem starań nawojowskich leśników. Od 2010 roku podejmujemy działania mające na celu odbudowanie populacji w paśmie Jaworzyny Krynickiej.
 
Jak pokazują dane telemetryczne, wprowadzane przez nas ptaki zasilają także populacje w sąsiednich pasmach, wędrując m.in w Beskid Niski czy na Słowację .
Zapraszamy do obejrzenia materiału w Radio Kraków, gdzie zobaczycie piękne zdjęcia: https://www.radiokrakow.pl/.../kolejne-gluszcze-dotarly...
 
 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Reintrodukcja głuszca

Reintrodukcja głuszca

Reintrodukcja głuszca w paśmie Jaworzyny Krynickiej projekt współfinansowany z FOŚiGW

Celem projektu " Reintrodukcja głuszca w paśmie Jaworzyny Krynickiej" jest przywrócenie do tutejszych lasów tego niezwykle rzadkiego przedstawiciela kuraków leśnych w Polsce. 

Reintrodukcja głuszca w paśmie Jaworzyny Krynickiej

Przedsięwzięcie uzyskało dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości: 1000 400,00 zł

Czytaj więcej