Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej

„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej

„Szepty lasu” i Piknik Bioróżnorodności

16 grudnia br. w Hali Sportowej w Kamionce Wielkiej odbył się Piknik Bioróżnorodności – wydarzenie będące zwieńczeniem 13. edycji programu Planeta Energii! W wydarzeniu uczestniczył Nadleśniczy Wojciech Kurzeja, który miał zaszczyt wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej świętować ich wielki sukces. Uroczystość uświetniła pani Marzena Rogalska, ambasadorka konkursu, która osobiście pogratulowała zwycięzcom i wręczyła nagrodę.

Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej zdobyła jedną z trzech głównych nagród w prestiżowym konkursie „Planeta Energii”! W rywalizacji brało udział aż 640 szkół podstawowych z całej Polski, co czyni ten sukces jeszcze bardziej wyjątkowym. Jesteśmy dumni, że nagrodzona szkoła znajduje się na terenie naszego nadleśnictwa.

Nagrodę przyznano za teledysk „Szepty lasu”, który w wyjątkowy sposób ukazuje artystyczny talent uczniów, piękno natury i istotne przesłanie o konieczności troski o naszą planetę.

Jako Nadleśnictwo Nawojowa mieliśmy przyjemność być partnerem tego niezwykłego przedsięwzięcia. To między innymi na terenie naszych lasów powstał teledysk do piosenki „Szepty lasu”, stworzonej przez uczniów i nauczycieli szkoły.

W ramach programu Planeta Energii uczniowie uczestniczyli w leśnych zajęciach edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej w Leśnictwie Feleczyn, gdzie równocześnie nagrywane były urokliwe kadry do teledysku. Była to doskonała okazja do połączenia nauki o przyrodzie z artystycznym wyrazem.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym i zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego dzieła. To owoc wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i leśników, pokazujący, że razem możemy skutecznie dbać o środowisko!

https://www.youtube.com/watch?v=VuakfKcMyhY

fot. Klementyna Kruczek