Wydawca treści
ORGANIZACJA
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwo dzieli się na leśnictwa.
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwo dzieli się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, edukacji łącznie z LKP, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narad odbywających się w nadleśnictwie. Do zadań tego działu należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie. Dział GL przeprowadza także kontrole merytoryczne w leśnictwach.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunek tworzy Starszy Strażnik Leśny pełniący funkcję Komendanta, oraz podlegający mu strażnik. Do zadań Starszego Strażnika Leśnego należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Najnowsze aktualności
„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej
„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej
„Szepty lasu” i Piknik Bioróżnorodności
16 grudnia br. w Hali Sportowej w Kamionce Wielkiej odbył się Piknik Bioróżnorodności – wydarzenie będące zwieńczeniem 13. edycji programu Planeta Energii! W wydarzeniu uczestniczył Nadleśniczy Wojciech Kurzeja, który miał zaszczyt wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej świętować ich wielki sukces. Uroczystość uświetniła pani Marzena Rogalska, ambasadorka konkursu, która osobiście pogratulowała zwycięzcom i wręczyła nagrodę.
Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej zdobyła jedną z trzech głównych nagród w prestiżowym konkursie „Planeta Energii”! W rywalizacji brało udział aż 640 szkół podstawowych z całej Polski, co czyni ten sukces jeszcze bardziej wyjątkowym. Jesteśmy dumni, że nagrodzona szkoła znajduje się na terenie naszego nadleśnictwa.
Nagrodę przyznano za teledysk „Szepty lasu”, który w wyjątkowy sposób ukazuje artystyczny talent uczniów, piękno natury i istotne przesłanie o konieczności troski o naszą planetę.
Jako Nadleśnictwo Nawojowa mieliśmy przyjemność być partnerem tego niezwykłego przedsięwzięcia. To między innymi na terenie naszych lasów powstał teledysk do piosenki „Szepty lasu”, stworzonej przez uczniów i nauczycieli szkoły.
W ramach programu Planeta Energii uczniowie uczestniczyli w leśnych zajęciach edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej w Leśnictwie Feleczyn, gdzie równocześnie nagrywane były urokliwe kadry do teledysku. Była to doskonała okazja do połączenia nauki o przyrodzie z artystycznym wyrazem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym i zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego dzieła. To owoc wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i leśników, pokazujący, że razem możemy skutecznie dbać o środowisko!
https://www.youtube.com/watch?v=VuakfKcMyhY
fot. Klementyna Kruczek