Lista aktualności Lista aktualności

Choinka pod Oknem Papieskim 2021

14 grudnia 2021 r urodziwa jodła z Nadleśnictwa Nawojowa już po raz szósty wyjechała uświetnić świąteczną atmosferę do stolicy Małopolski. Drzewko dotarło do Krakowa w nocy z 14 na 15 grudnia.

Tegoroczny dar Lasów Państwowych dla Św. Papieża Jana Pawła II, Arcybiskupa i mieszkańców Krakowa pochodzi z leśnictwa Roztoka, oddz 263 b - miejscowość Roztoka Wielka. Po ścięciu drzewa okazało się, że miało ono ok. 50 lat i 17 m wysokości. Ze względów na możliwości transportu oraz bezpieczeństwo, zostało skrócone do długości 15,7 m.

Selekcja drzewa trwała kilka miesięcy - musiało ono spełnić następujące kryteria: odpowiednia gęstość korony, pokrój, wysokość oraz lokalizacja - ciężkim sprzętem należało dojechać w miejsce sąsiadujące bezporednio z rosnącym drzewem.

Po bezpiecznej operacji ścinki i załadunku, drzewo poczekało do godziny 21 aby przy pomocy eskorty Straży Leśnej i Policji wyruszyć do Krakowa. Około północy odbęyła się akcja położenia i ustabilizowania choinki pod Oknem Papieskim.

Główne uroczystości „Choinki pod Oknem Papieskim” odbędą się w sobotę 18
grudnia 2021 r. w godz. 15.00-18.00 na placu przed Kurią Metropolitalną w Krakowie.
Program uroczystości przedstawia się następująco:

  •  15.00 - gromadzenie się uczestników pod sceną
  • 15.30 - otwarcie spotkania oraz integracja uczestników przez wodzirejów
  • 16.00 - koncert zespołu Arka Noego
  • 17.00 - powitanie na scenie Metropolity Krakowskiego, słowo Arcybiskupa, krótkie przemówienie zaproszonych Gości, uroczyste zapalenie światełek na choince
  • 18.00 - zakończenie spotkania.

Uroczystość organizowana przez Jego Ekscelencję ks. abp Marka Jędraszewskiego, Metropolitę Krakowskiego dedykowana jest przede wszystkim dla rodzin i dzieci, a także dla podopiecznych z domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i świetlic środowiskowych z terenu Krakowa.