Lista aktualności Lista aktualności

Przedłużenie projektu pilotażowego dla miłośników bushcraftu i survivalu

Pilotażowy program Lasów Państwowych
dotyczący bushcraftu i surwiwalu Decyzją Derektora Generalnego został przedłużony do 31.01.2021!

Miłośnicy bushcraftu i surwiwalu w dalszym ciągu nie muszą się obawiać, że przez nocowanie i biwakowanie w lesie naruszają  ustawę o lasach!

Program pilotażowy w Nadleśnictwie Nawojowa ruszył 10 lipca 2020 i potrwa do 31 stycznia 2021. Po tym terminie zapadnie decyzja czy program będzie kontynuowany.

Nadal apelujemy: przed wybraniem się w leśne ostępy bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z obszaru oraz mapą obrazującą jego granice.

Obszar udostępniony do pilotażu przez Nadleśnictwo Nawojowa, wchodzący w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Sądeckiego” wyróżnia się wysoką różnorodnością biologiczną, dobrym stanem zachowania przyrody oraz dużym zróżnicowaniem składu garnkowego drzewostanów. Poza tym, cechą charakterystyczną lasów LKP Beskidu Sądeckiego jest występowanie w ich rejonie największego w skali Polski zagęszczenia źródeł mineralnych oraz uzdrowisk.

Na terenie Nadleśnictwa Nawojowa obszar pilotażu obejmuje okolice miejscowości  należących administracyjnie do Gminy Łabowa (Kamianna, Kotów), Kamionka Wielka (Bogusza), Grybów (Florynka) i Krynica-Zdrój (Polany). Teren pilotażu obejmuje 1486,02 ha zwartego kompleksu leśnego. Będzie można tu biwakować w dowolnym miejscu, jednak nie dłużej niż 2 noce, maksymalnie w grupie 4 osób.

O każdym noclegu należy poinformować nadleśnictwo mailowo pod adresem: nawojowa@krakow.lasy.gov.pl

Użytkowników obowiązuje zakaz używania otwartego ognia oraz uporządkowanie miejsca, w którym odbywał się nocleg. Ognisko będzie można rozpalić w miejscach wyznaczonych (lokalizacja wskazana na mapie) oraz  poza obszarem pilotażowym – na Parkingu Leśnym Kamianna oraz przy wiacie turystycznej Jaworze.

Prosimy pamiętać, że, zgodnie z art. 26 Ustawy o lasach, stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

- uprawy leśne do 4m wysokości

- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne

- ostoje zwierząt

- źródliska rzek i potoków

- obszary zagrożone erozją

W trosce o własne bezpieczeństwo warto posiadać w telefonie aplikację RATUNEK. Jest to ważne, gdyż obszar Beskidu Niskiego to miejsce życia dużych drapieżników: wilk, migrujący niedźwiedź, oraz jadowitych węży (żmija zygzakowata) czy owadów (osy, szerszenie). Zachęcamy także do posiadania mapy papierowej oraz aplikacji mapowej na telefon działającej w trybie offline, bowiem w terenach górskich często nie ma zasięgu sieci telefonii komórkowej. Zachęcamy do pobrania na telefon komórkowy/smartfon aplikacji „mBDL”.

Kontakt do osoby koordynującej program pilotażowy:

Przemysław Nosal, nr tel:784-093-315, e-mail:przemyslaw.nosal@krakow.lasy.gov.pl

Więcej o programie pilotażowym  można dowiedzieć się na stronie : https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival

Obszary objęte pilotażem można znaleźć na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  w zakładce Mapy BDL – mapy zagospodarowania turystycznego.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami znajdującymi się w załącznikach poniżej oraz podzielenia się z nami wrażeniami z pobytu poprzez wypełnienie anonimowej ankiety dostępnej pod linkiem:

Ankieta dla użytkowników lasów