Asset Publisher Asset Publisher

Opłaty za udostępnianie wiat do celów komercyjnych

W załączeniu znajduje się zarządzenie dotyczące cennika za wynajem wiat do celów komercyjnych

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Nawojowa

Działalność edukacyjna prowadzona przez leśników ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat roli drewna w życiu człowieka, prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej czy ochrony przyrody.

W ramach tej działalności w Nadleśnictwo Nawojowa oferuje następujące formu edukacji: pogadanki i lekcje tematyczne prowadzone kameralnie, zajęcia online, zajęcia w terenie na ścieżkach edukacyjnych,  przy wiatach lub w drzewostanach.

Co roku nawojowscy leśnicy włączają się także w akcje „SadziMy", „Dzień Ziemi", „Sprzątanie Świata", podczas których również przeprowadzane są specjalne prelekcje o tematyce przyrodniczej.

Nadleśnictwo Nawojowa współpracuje także ze stowarzyszeniami i organizacjami przyrodniczymi, jednostkami samorządu terytorialnego.

Ze swojej strony najbardziej zachęcamy do zajęć terenowych z leśnikiem, gdzie las można zobaczyć i poczuć. Przykładowa tematyka realizowana podczas zajęć terenowych: gospodarka leśna w górach i na niżu - uwarunkowania, podobieństwa i różnice; rośliny i zwierzęta naszych lasów; funkcje lasu; retencja w lasach; formy ochrony przyrody; historia gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Nawojowa; ekologia gatunków drzewiastych występujących w naszych lasach. 

Najbardziej optymalną formą umówienia zajęć jest napisanie wiadomości e-mail na adres: nawojowa@krakow.lasy.gov.pl z podaniem preferowanej formy i daty zajęć oraz kontaktu: nr telefonu i adresu e-mail.

 

Zapraszamy do skorzystania z zajęć edukacyjnych

Osoba zajmująca się edukacją leśną - Iwona Szczygieł

e-mail: iwona.szczygiel@krakow.lasy.gov.pl

 

Przypominamy, że że prowadzący zajęcia przedstawiciel nadleśnictwa jest edukatorem - wykładowcą i nie przejmuje opieki nad uczestnikami. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo niepełnoletnich oraz niepełnosprawnych uczestników spotkania ponosi opiekun – rodzic, nauczyciel itp, a osoby dorosłe i sprawne biorą odpowiedzialność za siebie.

 

Zachęcamy do spędzania w lasach Nadleśnictwa Nawojowa urlopów, weekendów i pikników.

 

Na terenie Nadleśnictwa do dyspozycji turystów zostało przygotowanych aż osiem ścieżek edukacyjno-przyrodniczych:

  • Ścieżka dydaktyczna "Feleczyn" - w odległości około 1 km od centrum wsi Łabowa. Zakończenie ścieżki - wiata Feleczyn, gdzie w porozumieniu z pracownikami nadleśnictwa można rozpalić ognisko.

  • Ścieżki dydaktyczne "Przez leśne siedliska" oraz "Rodzime gatunki lasotwórcze" - te dwie ścieżki zlokalizowana są w uroczysku Trzycież - 3 km od miejscowości Nawojowa.

  • "Żeleźnikowa" - biorąca początek przy szkole w Żeleźnikowej Wielkiej, biegnąca wzdłóż drogi do kościoła, następnie skręcająca w prawo przy cmentarzu. Tablice opisują obraz lasu pojawiający się przy danym przystanku na trasie przejścia

  • Ścieżka miodowa usytuowana w Kamiannej przy Parkingu Leśnym, przedstawia informacje na temat pszczół i pszczelarstwa – od historii pszczelarstwa i bartnictwa, przez opis produktów pszczelich, powstawania miodu do informacji na temat pszczoły miodnej i roślin miododajnych

  • Tajemnice Lasu ma początek także w Kamiannej, przy Parkingu Leśnym. Wiedzie przez piękne, beskidzkie jedliny. Tablice tematyczne pojawiające się na trasie przejścia informują o roli martwego drewna w lesie, warstwowej budowie lasu, funkcjach lasu

  • Jaworze - przybliża pewne zagadnienia związane z lasem i gospodarką leśną. Tablice umieszczone na trasie przejścia w przystępny sposób przybliżają informacje o funkcjach lasu, drzewostanach nasiennych, odnowieniu lasu, gospodarce łowieckiej czy roli martwego drewna w biocenozie leśnej.

  • Tajemniczy Świat Owadów ulokowana w uroczystku Feleczyn w siąsiedztwie wiaty edukacyjnej, inrofmuje o roli owadów w przyrodzie oraz zapoznaje z informacjami na temat 4 gatunków owadów, których sylwetki w postaci figurek w skali makro spotkamy na trasie przejścia

Zachęcamy również do pieszej wędrówki szlakiem im. Hrabiego Stadnickiego. Jest to szlak przyrodniczy o charakterze dydaktycznym. Szlak przebiega przez piękne tereny leśne, od Łabowej do okolic Rytra.

Walory Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego a zarazem Popradzkiego Parku Krajobrazowego można podziwiać podążając następującymi szlakami turystycznymi:

  • żółtym  - z Jamnicy przez Kamionkę, Florynkę, Ropę do Gorlic,
  • niebieskim - szlak im. K. Pułaskiego - z Grybowa przez Wawrzkę w Bieszczady,
  • niebieskim -  z  Nowego  Sącza przez Cieniawe,   Ptaszkową,  Kamianną, do Krynicy,
  • zielonym - z Grybowa przez Kąclową na Jaworze,
  • czerwonym- z Rytra przez Halę Pisaną, Halę Łabowską, do Krynicy i dalej na wschód,
  • zielonym- z Nowego Sącza przez Żeleźnikową, na Makowicę,
  • żółtym- z Frycowej przez rez. Barnowiec do Piwnicznej,
  • niebieskim- z Łabowej przez Halę Łabowską do Piwnicznej,

Wędrując po szlakach turystycznych Beskidu Sądeckiego warto odwiedzić trzy rezerwaty znajdujące się w zasięgu Nadleśnictwa Nawojowa a są nimi Rezerwat; Barnowiec, Łabowiec i Uhryń.

Na dłużej warto się zatrzymać w miejscowości Kamianna słynącej z pszczelarstwa, gdzie warto zwiedzić muzeum i zakosztować miodów.

Będąc w Nawojowej warto zwiedzić Zabytkowy park pałacowy zarejestrowany w rejestrze zabytków pod nazwą „Park Stadnickich".

Warte zobaczenia są również osobliwości kultu religijnego a są nimi liczne przydrożne kapliczki oraz cerkwie znajdujące się w miejscowościach: Łabowa, Maciejowa, Kamianna, Łosie, Bogusza, Królowa, Binczarowa, Piorunka. 

W trakcie wędrówki warto zatrzymać się w cichej i spokojnej miejscowości - Uhryń, gdzie zlokalizowane jest miejsce biwakowe. Znajdują się tu też gospodarstwa agroturystyczne zachęcające do jazdy konnej i aktywnego wypoczynku.

Teren naszego nadleśnictwa można również zwiedzać poruszając się szlakami rowerowymi. Jeden z nich to Sądecki Szlak Rowerowy. Szlak ten ma długość 63 km, jest zaliczany do łatwych i przebiega on przez Beskid Sądecki. Szlak ten zaczyna się na granicy kraju, w Muszynce. Prowadzi on przez Tylicz, Polany, Kamianną, Uhryń, Łabową, Maciejową, Nawojową, Kamionkę Wielką, a kończy się w Nowym Sączu. Drugi trudniejszy to szlak rowerowy Maciejowa-Składziste-Łabowska Hala-Łabowiec-Łabowa. Długość trasy 9,5 km


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż detaliczną drewna bezpośrednio w leśnictwach

Sprzedaż detaliczna prowadzona jest bezpośrednio w leśnictwach - kontakt.


Drewno - jeden z najstarszych materiałów, wykorzystywane przez człowieka od zarania dziejów. Było źródłem światła i ciepła, podstawowym budulcem, surowcem strategicznym dla armii i flot.

Drewno - ekosurowiec

 

Cennik detaliczny sprzedaży drewna znajdą Państwo poniżej.