Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Nadleśnictwo Nawojowa położone jest na terenie Beskidu Sądeckiego i Niskiego w zlewni rzek Białej i Kamienicy. Leży w terenie górskim na wysokości od 400 do 1100 m n.p.m. Administruje 12 252,04 ha lasów państwowych oraz nadzoruje około 7 631 ha lasów innej własności.

Nadleśnictwo Nawojowa położone jest na terenie Beskidu Sądeckiego i Niskiego w zlewni rzek Białej i Kamienicy. Leży w terenie górskim na wysokości od 400 do 1100 m n.p.m. Aż 98,5 % powierzchni zajmują siedliska górskie, pozostałe 1,5 % zaliczają się do wyżynnych. Powierzchnia ogólna 12 379,16 ha lasów państwowych oraz nadzoruje około 7 760 ha lasów innej własności.  Swym zasięgiem obejmuje miasta i gminy: Nowy Sącz (115), Krynicę (Berest, Czyrna, Piorunka, Polany), Grybów (Miasto, Biała Niżna, Binczarowa, Chodorowa, Cieniawa, Florynka, Kąclowa, Krużlowa Niżna, Krużlowa Wyżna, Ptaszkowa, Siołkowa, Stara Wieś, Wawrzka - część obrębu bez działki 208/309), Nawojową (cała), Łabową (cała) i Kamionkę Wielką (cała). Lesistość tych terenów waha się od 40 do 70%, średnio 55% i przekracza dwukrotnie średnią krajową.

Nadleśnictwo Nawojowa położone jest na terenie Beskidu Sądeckiego i Niskiego w zlewni rzek Białej i Kamienicy

Siedliskiem (Typem Siedliskowym Lasu) mającym zdecydowanie największe znaczenie jest siedlisko lasu górskiego świeżego, którego powierzchnia zajmuje blisko 81,7% wszystkich gruntów leśnych. Kolejnym pod względem wielkości jest las mieszany górski stanowiący bez mała 16,3%. Pozostałe siedliska górskie (LGw, LłG oraz OlJG) mają niewielkie, bądź znikome znaczenie w udziale powierzchniowym Nadleśnictwa. Wśród typów siedliskowych wyżynnych wartym odnotowania jest jedynie Lwyżśw, który opisano na około 170 ha, co stanowi nieco ponad 1,4% łącznej powierzchni leśnej. Udział innych siedlisk wyżynnych (Lwyżw oraz Lłwyż) występujących na gruntach Nadleśnictwa jest śladowy. W składzie gatunkowym dominują drzewostany bukowo- jodłowe z domieszką świerka, jaworu, wiązu, sosny, brzozy, modrzewia. Drzewostany bukowo-jodłowe  są pochodzenia naturalnego, natomiast sosnowe pochodzą ze sztucznych zalesień.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zostało zalesione, głównie sosną ok. 4000 ha nieużytków i gruntów porolnych należących do Skarbu Państwa i prywatnych właścicieli. Obecnie sośniny te są już przebudowane gatunkami docelowymi tj. typowymi dla siedliska lasu górskiego-głównie jodłą, a w mniejszej części bukiem, jaworem i jesionem. 

Całość lasów Nadleśnictwa jest lasami ochronnymi-przede wszystkim glebo i wodochronnymi. Ponadto część lasów Nadleśnictwa wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajogbrazowego, a większość lasów leży w zasięgu Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 w ostoi siedliskowej i ptasiej.

Istnieją tu 3 rezerwaty przyrody: "Uhryń", "Barnowiec" i "Łabowiec". Stanowią one typowe dla tego regionu, zachowane w bardzo dobrym stanie fragmenty lasów bukowo-jodłowych regla dolnego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

CHOINKA DLA ŻYCIA 2024

CHOINKA DLA ŻYCIA 2024

Dzisiaj, 18 grudnia odbywa się kolejna edycja akcji „Choinka dla Życia”, organizowanej przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodowym Centrum Krwi. To wyjątkowa okazja, by połączyć świąteczną atmosferę z realnym wsparciem dla potrzebujących. Każda oddana kropla krwi to szansa na uratowanie życia, a w podziękowaniu dawcy otrzymują pachnące bożonarodzeniowe drzewko.

Akcja obejmuje liczne punkty krwiodawstwa w całej Polsce. W naszej najbliższej okolicy zapraszamy krwiodawców na ul. Kochanowskiego 15 w Nowym Sączu w godzinach od 8:00 do 12:00. Czekają na Was leśnicy ze świątecznymi drzewkami przygotowanymi specjalnie na tę wyjątkową okazję.

„Choinka dla Życia” to więcej niż świąteczna pomoc – to wyraz solidarności i nadziei. Bożonarodzeniowe drzewka, które uczestnicy zabiorą do domów, staną się symbolem tego, jak wiele dobrego można osiągnąć, wspólnie działając na rzecz innych.

Więcej informacji o akcji, w tym pełną listę lokalizacji, znajdziecie na stronie: www.choinkadlazycia.pl.