Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacjne

Nadleśnictwo Nawojowa może pochwalić się bardzo bogatą bazą obiektów służących edukacji przyrodniczej oraz rekreacji.

Dużą popularnością wśród odwiedzających tereny Nadleśnictwa Nawojowa cieszą się wiaty Feleczyn, Trzycież, Jaworze Parking Leśny "Jaworynki" w Kamiannej oraz Biwak Uhryń.

Wiata Feleczyn znajduje się w odległości około 3 km od centrum Łabowej (Współrzędne X: 184562,58; Y: 632154,01). Posiada bardzo bogatą infrastrukturę turystyczno-edukacyjną w postaci tablic informacyjnych, eksponatów kilku rodzajów drewna, ścieżki edukacyjnej z okazami owadów w skali makro ("Tajemniczy świat owadów"), miejsca do rozpalenia ogniska, grilla, dużej zadaszonej powierzchni z ławostołami oraz parking.

Wiata Trzycież znajduje się w miejscowości Nawojowa, w niedalekiej odległosci (ok 500 m) od ulicy Leśnej (Współrzędne X: 189585,5; Y: 625075,22). W sąsiedztwie wiaty znajdują się dwie ścieżki edukacyjne: "Rodzime gatunki lasotwórcze" oraz "Przez leśne siedliska", miejsce do rozpalenia ognia, drewniany stół i ławy, które umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu w czasie słonecznej pogody (dla wytrwałych również w warunkach słoty:). W środku wiaty znajdują się również tablice edukacyjne, stół, ławy.

Wiata Jaworze usytuowana jest w miejscowości Ptaszkowa (współrzędne X: 193392,17; Y: 639452). W sąsiedztwie wiaty znajduje się parking samochodowy, zbiorniki retencyjne, które, szczególnie wiosną tętnią wspaniałym życiem, kilkanaście ławostołów z tablicami informacyjnymi, miejsce na ognisko, grill. Dla osób ceniących ruch dostępna jest także ścieżka edukacyjna o dłogości około 3 km, która prowadząc przez piękne górskie drzewostany umożliwia zapoznanie się z zagadnieniami drzewostanów nasiennych, funkcji lasu, odnowieniu czy roli martwego drewna w leśniej biocenozie.

Korzystanie z wiat przez grupy zorganizowane, które zarezerwowały wiatę w celu odbycia zajęć, warsztatów, szkoleń, imprez edukacyjnych w obecności edukatora leśnego, bądź samodzielnie (samodzielny tok prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej ustalony wcześniej z przedstawicielem nadleśnictwa) jest nieodpłatne w pełnym zakresie oferty obiektu.

Nieodpłatne jest także korzystanie z wiat przez osoby indywidualne pod warunkiem stosowania się do zapisów Regulaminu.

Samodzielne korzystanie z wiat przez grupy zorganizowane, które rezerwują obiekt na potrzeby zorganizowania ololicznościowej mprezy zamkniętej lub spotkania koleżeńskiego, rodzinnego wymaga podpisania umowy  najmu wiaty w sekratariacie Nadleśnictwa Nawojowa z minimum 1-dobowym wyprzedzeniem oraz uiszczenia opłaty, zgodnie z opisem umieszczonym w zakładce EDUKACJA -> Oferta edukacyjna -> Terminaż, rezerwacje.

Oprócz wyżej wymienionych obiektów wart uwagi jest także Parking Leśny "Jaworynki" w Kamiannej (współrzędne X: 184723,16; Y:640532,68) położony w uroczym terenie słynącej z gospodarstw pasiecznych miejscowości. W sąsiedztwie parkingu znajdują się wspaniałe, tętniące życiem wodne zbiorniki retencyjne, dwie ścieżki edukacyjne, bogate drzewostany jodłowe o zróżnicowanej strukturze wieku, grubości i wysokości. Parking wyposażony jest w ławy i stoły, przy których można zrelaksować się obserwując wspaniałą przyrodę oraz miejsce do rozpalenia ogniska.

Dla miłośników biwakowania Nadleśnictwo Nawojowa proponuje biwak Uhryń (współrzędne X:182753,40; Y:634702,34). Wybudowana w 2021 roki wiata oraz kilka zadaszonych ławostołów zapewnią możliwość wypoczynku przy każdej pogodzie. Bliskość rzeki, palenisko, miejsce parkingowe oraz stojaki dla rowerów sprawiają, że miejsce jest to atrakcyjne dla każdego. Informacyjne znajdujące się nieopodal wiaty mogą zainteresować także tych, którzy pragną dowiedzieć się czegoś ciekawego o przyrodzie.

Osoby zainteresowane edukacją leśną z nawojowskimi leśnikami mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach przy zbiornikach retencyjnych (najczęściej są to zbiorniki w leśnictwie Feleczyn, nieopodal wiaty), a także drzewostanach nieobjętych zakazem wstępu.

 

Zapraszamy do portalu czas w las, gdzie znajdują się obiekty turystyczne i edukacyjne z całej Polski: http://czaswlas.pl

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i życzymy udanego wypoczynku i rekreacji!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekt ochrony cisa

Projekt ochrony cisa

Projekt „Ochrona Cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie" 

WARTOŚĆ PROJEKTU 1 847 633 PLN

DOFINANSOWANIE Z UNI EUROPEJSKIEJ 1 357 110 PLN

W Nadleśnictwie Nawojowa do końca 2014 roku realizowany jest projekt pn. „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie". Projekt, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIiŚ i  współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zakłada podjęcie kompleksowych działań obejmujących inwentaryzację istniejących stanowisk cisa, wybór populacji do rozszerzonej reprodukcji materiału sadzeniowego, utworzenie uprawy zachowawczej, poprawę warunków bytowania oraz odtworzenie zasobów cisa w ekosystemach leśnych.

Realizacja projektu ma skutkować wyprodukowaniem generatywnie i wegetatywnie 78 tysięcy sadzonek, pozyskaniem 15 kg nasion cisa pospolitego i 45 tysięcy sztuk zrzezów zielnych, wprowadzeniem 30 tysięcy sadzonek do upraw podokapowych, przeznaczeniem 15 tysięcy sadzonek na plantacje i zadrzewienia oraz zakupieniem przeszło 5 ha gruntów z naturalnymi stanowiskami cisa, które planuje się objąć ochroną rezerwatową.