Asset Publisher
Obiekty edukacjne
Nadleśnictwo Nawojowa może pochwalić się bardzo bogatą bazą obiektów służących edukacji przyrodniczej oraz rekreacji.
Dużą popularnością wśród odwiedzających tereny Nadleśnictwa Nawojowa cieszą się wiaty Feleczyn, Trzycież, Jaworze Parking Leśny "Jaworynki" w Kamiannej oraz Biwak Uhryń.
Wiata Feleczyn znajduje się w odległości około 3 km od centrum Łabowej (Współrzędne X: 184562,58; Y: 632154,01). Posiada bardzo bogatą infrastrukturę turystyczno-edukacyjną w postaci tablic informacyjnych, eksponatów kilku rodzajów drewna, ścieżki edukacyjnej z okazami owadów w skali makro ("Tajemniczy świat owadów"), miejsca do rozpalenia ogniska, grilla, dużej zadaszonej powierzchni z ławostołami oraz parking.
Wiata Trzycież znajduje się w miejscowości Nawojowa, w niedalekiej odległosci (ok 500 m) od ulicy Leśnej (Współrzędne X: 189585,5; Y: 625075,22). W sąsiedztwie wiaty znajdują się dwie ścieżki edukacyjne: "Rodzime gatunki lasotwórcze" oraz "Przez leśne siedliska", miejsce do rozpalenia ognia, drewniany stół i ławy, które umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu w czasie słonecznej pogody (dla wytrwałych również w warunkach słoty:). W środku wiaty znajdują się również tablice edukacyjne, stół, ławy.
Wiata Jaworze usytuowana jest w miejscowości Ptaszkowa (współrzędne X: 193392,17; Y: 639452). W sąsiedztwie wiaty znajduje się parking samochodowy, zbiorniki retencyjne, które, szczególnie wiosną tętnią wspaniałym życiem, kilkanaście ławostołów z tablicami informacyjnymi, miejsce na ognisko, grill. Dla osób ceniących ruch dostępna jest także ścieżka edukacyjna o dłogości około 3 km, która prowadząc przez piękne górskie drzewostany umożliwia zapoznanie się z zagadnieniami drzewostanów nasiennych, funkcji lasu, odnowieniu czy roli martwego drewna w leśniej biocenozie.
Korzystanie z wiat przez grupy zorganizowane, które zarezerwowały wiatę w celu odbycia zajęć, warsztatów, szkoleń, imprez edukacyjnych w obecności edukatora leśnego, bądź samodzielnie (samodzielny tok prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej ustalony wcześniej z przedstawicielem nadleśnictwa) jest nieodpłatne w pełnym zakresie oferty obiektu.
Nieodpłatne jest także korzystanie z wiat przez osoby indywidualne pod warunkiem stosowania się do zapisów Regulaminu.
Samodzielne korzystanie z wiat przez grupy zorganizowane, które rezerwują obiekt na potrzeby zorganizowania ololicznościowej mprezy zamkniętej lub spotkania koleżeńskiego, rodzinnego wymaga podpisania umowy najmu wiaty w sekratariacie Nadleśnictwa Nawojowa z minimum 1-dobowym wyprzedzeniem oraz uiszczenia opłaty, zgodnie z opisem umieszczonym w zakładce EDUKACJA -> Oferta edukacyjna -> Terminaż, rezerwacje.
Oprócz wyżej wymienionych obiektów wart uwagi jest także Parking Leśny "Jaworynki" w Kamiannej (współrzędne X: 184723,16; Y:640532,68) położony w uroczym terenie słynącej z gospodarstw pasiecznych miejscowości. W sąsiedztwie parkingu znajdują się wspaniałe, tętniące życiem wodne zbiorniki retencyjne, dwie ścieżki edukacyjne, bogate drzewostany jodłowe o zróżnicowanej strukturze wieku, grubości i wysokości. Parking wyposażony jest w ławy i stoły, przy których można zrelaksować się obserwując wspaniałą przyrodę oraz miejsce do rozpalenia ogniska.
Dla miłośników biwakowania Nadleśnictwo Nawojowa proponuje biwak Uhryń (współrzędne X:182753,40; Y:634702,34). Wybudowana w 2021 roki wiata oraz kilka zadaszonych ławostołów zapewnią możliwość wypoczynku przy każdej pogodzie. Bliskość rzeki, palenisko, miejsce parkingowe oraz stojaki dla rowerów sprawiają, że miejsce jest to atrakcyjne dla każdego. Informacyjne znajdujące się nieopodal wiaty mogą zainteresować także tych, którzy pragną dowiedzieć się czegoś ciekawego o przyrodzie.
Osoby zainteresowane edukacją leśną z nawojowskimi leśnikami mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach przy zbiornikach retencyjnych (najczęściej są to zbiorniki w leśnictwie Feleczyn, nieopodal wiaty), a także drzewostanach nieobjętych zakazem wstępu.
Zapraszamy do portalu czas w las, gdzie znajdują się obiekty turystyczne i edukacyjne z całej Polski: http://czaswlas.pl
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i życzymy udanego wypoczynku i rekreacji!
Asset Publisher
„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej
„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej
„Szepty lasu” i Piknik Bioróżnorodności
16 grudnia br. w Hali Sportowej w Kamionce Wielkiej odbył się Piknik Bioróżnorodności – wydarzenie będące zwieńczeniem 13. edycji programu Planeta Energii! W wydarzeniu uczestniczył Nadleśniczy Wojciech Kurzeja, który miał zaszczyt wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej świętować ich wielki sukces. Uroczystość uświetniła pani Marzena Rogalska, ambasadorka konkursu, która osobiście pogratulowała zwycięzcom i wręczyła nagrodę.
Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej zdobyła jedną z trzech głównych nagród w prestiżowym konkursie „Planeta Energii”! W rywalizacji brało udział aż 640 szkół podstawowych z całej Polski, co czyni ten sukces jeszcze bardziej wyjątkowym. Jesteśmy dumni, że nagrodzona szkoła znajduje się na terenie naszego nadleśnictwa.
Nagrodę przyznano za teledysk „Szepty lasu”, który w wyjątkowy sposób ukazuje artystyczny talent uczniów, piękno natury i istotne przesłanie o konieczności troski o naszą planetę.
Jako Nadleśnictwo Nawojowa mieliśmy przyjemność być partnerem tego niezwykłego przedsięwzięcia. To między innymi na terenie naszych lasów powstał teledysk do piosenki „Szepty lasu”, stworzonej przez uczniów i nauczycieli szkoły.
W ramach programu Planeta Energii uczniowie uczestniczyli w leśnych zajęciach edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej w Leśnictwie Feleczyn, gdzie równocześnie nagrywane były urokliwe kadry do teledysku. Była to doskonała okazja do połączenia nauki o przyrodzie z artystycznym wyrazem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym i zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego dzieła. To owoc wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i leśników, pokazujący, że razem możemy skutecznie dbać o środowisko!
https://www.youtube.com/watch?v=VuakfKcMyhY
fot. Klementyna Kruczek