Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla

Zagospodarowanie lasów Nadleśnictwa Nawojowa to tzw. "półnaturalna hodowla lasu".

Sposób zagospodarowania lasów Nadleśnictwa Nawojowa ma charakter tzw. "półnaturalnej hodowli lasu" t.j. opiera się głównie na wykorzystaniu i wspieraniu sił natury w zakresie wykorzystania odnowień naturalnych, a następnie prowadzenia kolejnych faz rozwojowych lasu.
 

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 105,71 ha wyłączonych drzewostanów nasiennych. Wybrano i uznano 28 drzew matecznych, w tym 17 jodły pospolitej, 9 drzew matecznych buka zwyczajnego oraz 2 czereśnie ptasie.


Ewenementem na skalę krajową jest przyjęcie i stosowanie na powierzchni 638 ha drzewostanów jodłowych rębni przerębowej (ciągłej), która najlepiej służy realizacji wszystkich funkcji lasów, a szczególnie lasów górskich. Względem poprzedniego Planu Urządzenia Lasu jest to wzrost o 121 ha.


Gospodarstwo szkółkarskie produkuje kilkaset tysięcy sztuk sadzonek (głównie jodły) na potrzeby własne oraz dla innych jednostek,  a także na eksport i dla drobnych odbiorców. Na szkółce produkowane są sadzonki zarówno z odkrytym jak i zakrytym systemem korzeniowym, co pozwala prowadzić nasadzenia również w okresie wegetacyjnym. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego

Wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego

Wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego „Poznaj i zrozum mikroświat lasu: Rola płazów, gadów i owadów w ekosystemie leśnym”.

Z radością informujemy, że 7 października br. rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Poznaj i zrozum mikroświat lasu – Rola płazów, gadów i owadów w ekosystemie leśnym”. Konkurs był skierowany do uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu Nadleśnictwa Nawojowa. Został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach projektu o tym samym tytule.

Jury miało trudne zadanie, oceniając prawie 300 zgłoszonych prac. Większość z nich w ciekawy sposób ukazała rolę małych organizmów w lesie.

Prace zostały ocenione według następujących kryteriów: samodzielność dziecka, zgodność z tematem, oryginalność, umiejętności plastyczne, estetyka, wyrażenie emocji oraz wybór techniki i materiałów.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

Dziękujemy także wszystkim Uczestnikom za ich zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie prac J

 

W załączniku znajduje się lista zwycięzców i wyróżnionych.