Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Państwowe Zapraszamy

Na terenie Nadleśnictwa do dyspozycji turystów przygotowano cieżeki edukacyjno-przyrodnicze.

Zachęcamy do spędzania w lasach Nadleśnictwa Nawojowa urlopów, weekendów i pikników.

Walory Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego a zarazem Popradzkiego Parku Krajobrazowego można podziwiać podążając następującymi szlakami turystycznymi:

 • żółtym  - z Jamnicy przez Kamionkę, Florynkę, Ropę do Gorlic,
 • niebieskim - szlak im. K. Pułaskiego - z Grybowa przez Wawrzkę w Bieszczady,
 • niebieskim -  z  Nowego  Sącza przez Cieniawe,   Ptaszkową,  Kamianną, do Krynicy,
 • zielonym - z Grybowa przez Kąclową na Jaworze,
 • czerwonym- z Rytra przez Halę Pisaną, Halę Łabowską, do Krynicy i dalej na wschód,
 • zielonym- z Nowego Sącza przez Żeleźnikową, na Makowicę,
 • żółtym- z Frycowej przez rez. Barnowiec do Piwnicznej,
 • niebieskim- z Łabowej przez Halę Łabowską do Piwnicznej,

Wędrując po szlakach turystycznych Beskidu Sądeckiego warto odwiedzić trzy rezerwaty znajdujące się w zasięgu Nadleśnictwa Nawojowa a są nimi Rezerwat; Barnowiec, Łabowiec i Uhryń.

Na dłużej warto się zatrzymać w miejscowości Kamianna słynącej z pszczelarstwa, gdzie warto zwiedzić muzeum i zakosztować miodów.

Będąc w Nawojowej warto zwiedzić Zabytkowy  park pałacowy zarejestrowany w rejestrze zabytków pod nazwą „Park Stadnickich".

Warte zobaczenia są również osobliwości kultu religijnego a są nimi liczne przydrożne kapliczki oraz cerkwie znajdujące się w miejscowościach: Łabowa, Maciejowa, Kamianna, Łosie, Bogusza, Królowa, Binczarowa, Piorunka. 

W trakcie wędrówki warto zatrzymać się w cichej i spokojnej miejscowości - Uhryń, gdzie zlokalizowane jest miejsce biwakowe. Znajdują się tu też gospodarstwa agroturystyczne zachęcające do jazdy konnej i aktywnego wypoczynku.

Na terenie Nadleśnictwa do dyspozycji turystów zostało przygotowanych pięć ścieżek edukacyjno-przyrodniczych:

 • Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w uroczysku Feleczyn - w odległości l km od centrum wsi Łabowa. Zakończenie ścieżki - wiata Feleczyn, gdzie w porozumieniu z pracownikami nadleśnictwa można rozpalić ognisko.
 • Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza przez leśne siedliska oraz Leśna Wiata edukacyjna - te dwie ścieżki zlokalizowana są w uroczysku Trzycież - 3 km od miejscowości Nawojowa.
 • Ścieżka edukacyjna „ Jodła - królowa naszych lasów" - początek ścieżki - biwak na Uhryniu z miejscem na ognisko. Nieopodal biwaku znajduję się Kapliczka św. Huberta - patrona myśliwych.
 • Ścieżka edukacyjna „ Formy geologiczne Beskidu Sądeckiego" – pokazująca piękno doliny potoku Uhryńskiego oraz zawiłości budowy geologicznej tej części Karpat.

Zachęcamy również do pieszej wędrówki szlakiem im. Hrabiego Stadnickiego. Jest to szlak przyrodniczy o charakterze dydaktycznym. Szlak przebiega przez piękne tereny leśne, od Łabowej do okolic Rytra.

Teren naszego nadleśnictwa można również zwiedzać poruszając się szlakami rowerowymi. Jeden z nich to Sądecki Szlak Rowerowy. Szlak ten ma długość 63 km, jest zaliczany do łatwych i przebiega on przez Beskid Sądecki. Szlak ten zaczyna się na granicy kraju, w Muszynce. Prowadzi on przez Tylicz, Polany, Kamianną, Uhryń, Łabową, Maciejową, Nawojową, Kamionkę Wielką, a kończy się w Nowym Sączu. Drugi trudniejszy to szlak rowerowy Maciejowa-Składziste-Łabowska Hala-Łabowiec-Łabowa. Długość trasy 9,5 km