Wydawca treści
Rezerwaty
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP
Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody:
Rezerwat „Barnowiec", „Łabowiec", „Uhryń"
· „Barnowiec" – gdzie początek ochrony lasu datuje się na rok 1906,
· „Łabowiec" – który powstał w roku 1924 ,
· „Uhryń" - utworzony również jak poprzedni w 1924 roku.
Stanowią one typowe dla tego regionu, zachowane w bardzo dobrym stanie fragmenty naturalnych lasów bukowo-jodłowych regla dolnego. Obecnie znacznie powiększone są cennymi obiektami dla celów dydaktycznych i naukowych. Są też celem wielu wycieczek turystycznych, gdyż można tu podziwiać resztki Puszczy Karpackiej we wszystkich jej stadiach rozwojowych. Najstarsze żywe jodły mają po 300 lat i osiągają powyżej 20m3 miąższości i 50 m wysokości.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Projekt ochrony cisa
Projekt ochrony cisa
Projekt „Ochrona Cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie"
WARTOŚĆ PROJEKTU 1 847 633 PLN
DOFINANSOWANIE Z UNI EUROPEJSKIEJ 1 357 110 PLN
W Nadleśnictwie Nawojowa do końca 2014 roku realizowany jest projekt pn. „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie". Projekt, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIiŚ i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zakłada podjęcie kompleksowych działań obejmujących inwentaryzację istniejących stanowisk cisa, wybór populacji do rozszerzonej reprodukcji materiału sadzeniowego, utworzenie uprawy zachowawczej, poprawę warunków bytowania oraz odtworzenie zasobów cisa w ekosystemach leśnych.
Realizacja projektu ma skutkować wyprodukowaniem generatywnie i wegetatywnie 78 tysięcy sadzonek, pozyskaniem 15 kg nasion cisa pospolitego i 45 tysięcy sztuk zrzezów zielnych, wprowadzeniem 30 tysięcy sadzonek do upraw podokapowych, przeznaczeniem 15 tysięcy sadzonek na plantacje i zadrzewienia oraz zakupieniem przeszło 5 ha gruntów z naturalnymi stanowiskami cisa, które planuje się objąć ochroną rezerwatową.