Wydawca treści
Użytkowanie
Nadleśnictwo Nawojowa prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzony obecnie na lata 2020 – 2029.
Nadleśnictwo Nawojowa prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2020 – 2029, zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska.
Rozmiar pozyskania drewna dostosowany jest do możliwości produkcyjnych lasu i zapewnia systematyczne powiększanie się zapasu drewna w lesie. Oznacza to, że rozmiar użytkowania jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie co powoduje stały wzrost zapasu - „drewna na pniu". Istotnym faktem jest, że w okresie lat 1990 - 2020 zasobność wzrosła z 243 m³/ha do 375 m³/ha, tj. o 54%. Natomiast średni wiek drzewostanów (w ciągu ostatnich 30 lat) wzrósł aż o 20 lat.
Drzewostany nadleśnictwa charakteryzują się:
- przeciętną zasobnością 375 m3/ha
- przeciętnym wiekiem - 85 lat
Wskaźniki - etat cięć
Użytki rębne:
- przeciętny etat roczny - 24 319 m3
Użytki przedrębne:
- przeciętny etat roczny - 37 800 m3
Razem użytkowanie:
- przeciętny etat roczny - 62 119 m3
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Projekt ochrony cisa
Projekt ochrony cisa
Projekt „Ochrona Cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie"
WARTOŚĆ PROJEKTU 1 847 633 PLN
DOFINANSOWANIE Z UNI EUROPEJSKIEJ 1 357 110 PLN
W Nadleśnictwie Nawojowa do końca 2014 roku realizowany jest projekt pn. „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie". Projekt, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIiŚ i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zakłada podjęcie kompleksowych działań obejmujących inwentaryzację istniejących stanowisk cisa, wybór populacji do rozszerzonej reprodukcji materiału sadzeniowego, utworzenie uprawy zachowawczej, poprawę warunków bytowania oraz odtworzenie zasobów cisa w ekosystemach leśnych.
Realizacja projektu ma skutkować wyprodukowaniem generatywnie i wegetatywnie 78 tysięcy sadzonek, pozyskaniem 15 kg nasion cisa pospolitego i 45 tysięcy sztuk zrzezów zielnych, wprowadzeniem 30 tysięcy sadzonek do upraw podokapowych, przeznaczeniem 15 tysięcy sadzonek na plantacje i zadrzewienia oraz zakupieniem przeszło 5 ha gruntów z naturalnymi stanowiskami cisa, które planuje się objąć ochroną rezerwatową.