Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacjne

Nadleśnictwo Nawojowa może pochwalić się bardzo bogatą bazą obiektów służących edukacji przyrodniczej oraz rekreacji.

Dużą popularnością wśród odwiedzających tereny  Nadleśnictwa cieszą się ścieżki edukacyjne Feleczyn i Trzycież "Ścieżka Feleczyn" zlokalizowana jest ok. 1 km od centrum wsi Łabowa w kierunku na Halę Łabowską. Na dziewięciu oznakowanych przystankach możemy wzbogacić swoją przyrodniczą wiedzę o takie zagadnienia  jak drzewostan nasienny, przebudowa drzewostanu czy hodowla zwierzyny. Jednym z przystanków jest Gospodarstwo Szkółkarskie Feleczyn, gdzie zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć jak wyglądają poszczególne etapy produkcji sadzonek drzew leśnych. Na finiszu naszej wycieczki znajduje się obszerna wiata, która jest idealnym miejscem na wspólne biwakowanie i podsumowanie zgromadzonej wiedzy. 

Dla miłośników historii mamy do zaproponowania wycieczkę Szlakiem im. Hrabiego Adama Stadnickiego, który jest spólnym obiktem Lasów Państwowych i Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Szlak umożliwia wędrówkę po Beskidzie Sądeckim śladami wybitnego leśnika  Adama Stadnickiego i prezentuje na terenie Nadleśnictwa Nawojowa  m.in. Rezerwaty "Uhryń", "Łabowiec" oraz "Barnowiec". Należy pamiętać, że ze względu na kategorię ochrony tych miejsc zwiedzanie możliwe jest tylko w miejscach do tego  przystosowanych. Trasa  przebiega  przez  dobrze zachowane, w większości  naturale drzewostany bukowojodłowe oraz liczne  hale  będące  swego rodzaju miejscami  widokowymi.

Kolejną propozycją spędzania wolnego czasu jest 7 kilometrowa ścieżka edukacyjna "Jodła - Królowa naszych lasów" w miejscowości Uhryń (ok.7 km od centrum wsi Łabowa).Trasa przejścia rozpoczyna się i kończy na niewielkim biwaku z zadaszoną wiatą i miejscem przygotowanym pod ognisko. Podczas ok. 2 godzinnego przemarszu zwiedzający zgłębią swoją wiedzę na temat Jodły pospolitej, która jest jednym z głównych gatunków lasotwórczych Nadleśnictwa.

Osoby szczególnie zainteresowane tematyką budowy geologicznej Beskidu Sądeckiego zapraszamy na ścieżkę edukacyjną "Formygeologiczne Beskidu Sądeckiego",która powstała przy współpracy ze Stowarzyszeniem Greenworks. Na 10 przystankach zobaczymy na własne oczy budowę fliszu karpackiego i zgłębimy wiedzę o procesach związanych z jego powstaniem. Ścieżka rozpoczyna się przy potoku w okolicach granicy wsi Łabowa oraz Uhryń a kończy się na biwaku w miejscowości Uhryń. 

Bardzo ciekawą propozycją na przeprowadzenie zajęć edukacji leśnej i ekologicznej jest ścieżka edukacyjna "Przez leśne siedliska", zlokalizowana w uroczysku Trzycież ok.1,5 km od centrum Nawojowej, wna  granicy z miastem  Nowy Sacz. Przechodząc ścieżką zapoznamy się z takimi typami siedliskowymi lasu jak: Las wyżynny, Łęg jesionowy oraz Las górski, a najbardziej dociekliwi obserwatorzy przyrody mogą rozpoznawać charakterystyczne dla tych siedlisk rośliny runa leśnego. Po wyczerpującym i pełnym wrażeń edukacyjnym spacerze (czas przejścia ok. 2 godz.) możemy odpocząć i wymienić się refleksjami o lesie na specjalnie przygotowanym biwaku, który jest usytuowany przy końcu trasy przejścia.

Ostatnią propozycją ścieżki edukacyjnej jest ścieżka „Rodzime gatunki lasotwórcze", która rozpoczyna się od drogi łączącej Porębę Małą i Nawojową. Początek znajduje się ok. 400 m od szosy w kierunku południowym. Przystanki maja za zadanie zapoznać leśnych wędrowców z 7 głównymi gatunkami drzew: Jodłą pospolitą, Jesionem wyniosłym, Lipą drobnolistną , Modrzewiem europejskim, Dębem szypułkowym, Klonem jaworem  oraz Sosną pospolitą.  Na trasie przemarszu znajduje się wiata edukacyjna z miejscem na biwakowanie.