Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacjne

Nadleśnictwo Nawojowa może pochwalić się bardzo bogatą bazą obiektów służących edukacji przyrodniczej oraz rekreacji.

Dużą popularnością wśród odwiedzających tereny Nadleśnictwa Nawojowa cieszą się wiaty Feleczyn, Trzycież, Jaworze Parking Leśny "Jaworynki" w Kamiannej oraz Biwak Uhryń.

Wiata Feleczyn znajduje się w odległości około 3 km od centrum Łabowej (Współrzędne X: 184562,58; Y: 632154,01). Posiada bardzo bogatą infrastrukturę turystyczno-edukacyjną w postaci tablic informacyjnych, eksponatów kilku rodzajów drewna, ścieżki edukacyjnej z okazami owadów w skali makro ("Tajemniczy świat owadów"), miejsca do rozpalenia ogniska, grilla, dużej zadaszonej powierzchni z ławostołami oraz parking.

Wiata Trzycież znajduje się w miejscowości Nawojowa, w niedalekiej odległosci (ok 500 m) od ulicy Leśnej (Współrzędne X: 189585,5; Y: 625075,22). W sąsiedztwie wiaty znajdują się dwie ścieżki edukacyjne: "Rodzime gatunki lasotwórcze" oraz "Przez leśne siedliska", miejsce do rozpalenia ognia, drewniany stół i ławy, które umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu w czasie słonecznej pogody (dla wytrwałych również w warunkach słoty:). W środku wiaty znajdują się również tablice edukacyjne, stół, ławy.

Wiata Jaworze usytuowana jest w miejscowości Ptaszkowa (współrzędne X: 193392,17; Y: 639452). W sąsiedztwie wiaty znajduje się parking samochodowy, zbiorniki retencyjne, które, szczególnie wiosną tętnią wspaniałym życiem, kilkanaście ławostołów z tablicami informacyjnymi, miejsce na ognisko, grill. Dla osób ceniących ruch dostępna jest także ścieżka edukacyjna o dłogości około 3 km, która prowadząc przez piękne górskie drzewostany umożliwia zapoznanie się z zagadnieniami drzewostanów nasiennych, funkcji lasu, odnowieniu czy roli martwego drewna w leśniej biocenozie.

Korzystanie z wiat przez grupy zorganizowane, które zarezerwowały wiatę w celu odbycia zajęć, warsztatów, szkoleń, imprez edukacyjnych w obecności edukatora leśnego, bądź samodzielnie (samodzielny tok prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej ustalony wcześniej z przedstawicielem nadleśnictwa) jest nieodpłatne w pełnym zakresie oferty obiektu.

Nieodpłatne jest także korzystanie z wiat przez osoby indywidualne pod warunkiem stosowania się do zapisów Regulaminu.

Samodzielne korzystanie z wiat przez grupy zorganizowane, które rezerwują obiekt na potrzeby zorganizowania ololicznościowej mprezy zamkniętej lub spotkania koleżeńskiego, rodzinnego wymaga podpisania umowy  najmu wiaty w sekratariacie Nadleśnictwa Nawojowa z minimum 1-dobowym wyprzedzeniem oraz uiszczenia opłaty, zgodnie z opisem umieszczonym w zakładce EDUKACJA -> Oferta edukacyjna -> Terminaż, rezerwacje.

Oprócz wyżej wymienionych obiektów wart uwagi jest także Parking Leśny "Jaworynki" w Kamiannej (współrzędne X: 184723,16; Y:640532,68) położony w uroczym terenie słynącej z gospodarstw pasiecznych miejscowości. W sąsiedztwie parkingu znajdują się wspaniałe, tętniące życiem wodne zbiorniki retencyjne, dwie ścieżki edukacyjne, bogate drzewostany jodłowe o zróżnicowanej strukturze wieku, grubości i wysokości. Parking wyposażony jest w ławy i stoły, przy których można zrelaksować się obserwując wspaniałą przyrodę oraz miejsce do rozpalenia ogniska.

Dla miłośników biwakowania Nadleśnictwo Nawojowa proponuje biwak Uhryń (współrzędne X:182753,40; Y:634702,34). Wybudowana w 2021 roki wiata oraz kilka zadaszonych ławostołów zapewnią możliwość wypoczynku przy każdej pogodzie. Bliskość rzeki, palenisko, miejsce parkingowe oraz stojaki dla rowerów sprawiają, że miejsce jest to atrakcyjne dla każdego. Informacyjne znajdujące się nieopodal wiaty mogą zainteresować także tych, którzy pragną dowiedzieć się czegoś ciekawego o przyrodzie.

Osoby zainteresowane edukacją leśną z nawojowskimi leśnikami mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach przy zbiornikach retencyjnych (najczęściej są to zbiorniki w leśnictwie Feleczyn, nieopodal wiaty), a także drzewostanach nieobjętych zakazem wstępu.

 

Zapraszamy do portalu czas w las, gdzie znajdują się obiekty turystyczne i edukacyjne z całej Polski: http://czaswlas.pl

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i życzymy udanego wypoczynku i rekreacji!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PROJEKT ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATU NA TERENACH GÓRSKICH – KONTYNUACJA

PROJEKT ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATU NA TERENACH GÓRSKICH – KONTYNUACJA

Tytuł projektu:

 

Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich – kontynuacja (MRG3)

 

Podmioty realizujące projekt:

  • Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe reprezentowane przez CKPŚ
  • 42 nadleśnictwa z terenu RDLP Kraków, RDLP Katowice, RDLP Wrocław, RDLP Krosno
  • Partnerzy projektu: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Ochrony Mokradeł

https://www.ckpsadaptacja-na-terenach-gorskich-kontynuacja

Okres realizacji: 2024-2028

Cel główny projektu:

Wzmocnienie odporności górskich ekosystemów leśnych na zagrożenia związane ze zmianami klimatu poprzez realizację do końca 2028 r. kompleksowych działań retencyjnych i przeciwerozyjnych ukierunkowanych na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków naturalnych zjawisk/procesów klimatycznych takich jak susze i pożary, powodzie i podtopienia, intensywne lub długotrwałe opady atmosferyczne, ekstremalne przepływy wód w korytach, spływy powierzchniowe, niszczące działanie wód wezbraniowych.

Cele szczegółowe:

  • Rozwój systemów małej retencji poprzez wykonanie obiektów i kompleksowych zadań gromadzących wodę do końca 2028 r.
  • Rozwój systemów związanych z przeciwdziałaniem zbyt intensywnym spływom powodującym nadmierną erozję wodną na terenach górskich poprzez wykonanie obiektów do końca 2028 r.

W Projekcie wyznaczono również dodatkowe cele związane z działaniami edukacyjnymi oraz monitoringiem tj.:

  • Wzrost wiedzy nt. wpływu małej retencji wodnej na środowisko poprzez opracowanie metodologii oceny wpływu na podstawie monitoringu środowiska wybranych zadań do 2028 r.
  • Zwiększenie efektywności działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu poprzez opracowanie dobrych praktyk realizacji działań retencyjnych do końca roku 2028.
  • Podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez realizację wydarzeń edukacyjnych dla min. 500 uczestników do końca 2028 r.

Planowane działania:

W ramach projektu będą realizowane inwestycje łączące przyjazne środowisku metody techniczne i biotechniczne, m.in. związane z:

  • budową, przebudową lub odbudową zbiorników małej retencji i zbiorników suchych;
  • budową, przebudową lub odbudową małych urządzeń piętrzących (zastawki, małe progi, przetamowania) na kanałach i rowach w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych, przywracania funkcji obszarów mokradłowych i ich ochrony oraz odtwarzanie terenów zalewowych;
  • budową, przebudową lub odbudową  niedostosowanych do wód wezbraniowych obiektów hydrotechnicznych (mostów, przepustów, brodów);
  • zabudową przeciwerozyjną dróg, szlaków zrywkowych oraz zabezpieczeniem obiektów infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej związanej z gwałtownymi opadami (m.in. wodospusty, płotki drewniane, dylowanki, kaszyce, narzut kamienny).

Projekt stanowi kontynuację działań realizowanych przez Lasy Państwowe w ramach projektów współfinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 i 2014-2020.

Planowane rezultaty projektu:

W projekcie planuje się wykonanie łącznie 628 sztuk obiektów i kompleksowych zadań (wskaźnik produktu), osiągnięcie pojemności obiektów małej retencji o wartości 358 tys. m3 (wskaźnik produktu) oraz osiągnięcie objętości obiektów małej retencji w wartości 280 tys. m3 (wskaźnik rezultatu).

Planowana wartość projektu:

  • Całkowity koszt realizacji projektu: 302 880 000 zł
  • Kwota wydatków kwalifikowalnych: 239 200 000 zł
  • Kwota dofinansowania z UE: 190 666 320 zł

 

Nadleśnictwo Nawojowa bierze udział w Projekcie MRG-3 poprzez przebudowę przepustów na 5 drogach leśnych wraz  wykonaniem zabezpieczenia przeciwerozyjnego skarp, brzegów i osuwisk kaszycami drewnianymi.

Szacowana wartość zadań do wykonania wynosi: 11 500 000 zł

#FunduszeUE