Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody:

Rezerwat „Barnowiec", „Łabowiec", „Uhryń"

·         „Barnowiec" – gdzie początek ochrony lasu datuje się na rok 1906,

·          „Łabowiec" – który powstał w roku 1924 ,

·         „Uhryń"  - utworzony również jak poprzedni w 1924 roku.

Stanowią one typowe dla tego regionu, zachowane w bardzo dobrym stanie fragmenty naturalnych lasów bukowo-jodłowych regla dolnego. Obecnie znacznie powiększone są cennymi obiektami dla celów dydaktycznych i naukowych. Są też celem wielu wycieczek turystycznych, gdyż można tu podziwiać resztki Puszczy Karpackiej we wszystkich jej stadiach rozwojowych. Najstarsze żywe jodły mają po 300 lat i osiągają powyżej 20m3 miąższości i 50 m wysokości.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej

„Szepty lasu”– sukces Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej

„Szepty lasu” i Piknik Bioróżnorodności

16 grudnia br. w Hali Sportowej w Kamionce Wielkiej odbył się Piknik Bioróżnorodności – wydarzenie będące zwieńczeniem 13. edycji programu Planeta Energii! W wydarzeniu uczestniczył Nadleśniczy Wojciech Kurzeja, który miał zaszczyt wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej świętować ich wielki sukces. Uroczystość uświetniła pani Marzena Rogalska, ambasadorka konkursu, która osobiście pogratulowała zwycięzcom i wręczyła nagrodę.

Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej zdobyła jedną z trzech głównych nagród w prestiżowym konkursie „Planeta Energii”! W rywalizacji brało udział aż 640 szkół podstawowych z całej Polski, co czyni ten sukces jeszcze bardziej wyjątkowym. Jesteśmy dumni, że nagrodzona szkoła znajduje się na terenie naszego nadleśnictwa.

Nagrodę przyznano za teledysk „Szepty lasu”, który w wyjątkowy sposób ukazuje artystyczny talent uczniów, piękno natury i istotne przesłanie o konieczności troski o naszą planetę.

Jako Nadleśnictwo Nawojowa mieliśmy przyjemność być partnerem tego niezwykłego przedsięwzięcia. To między innymi na terenie naszych lasów powstał teledysk do piosenki „Szepty lasu”, stworzonej przez uczniów i nauczycieli szkoły.

W ramach programu Planeta Energii uczniowie uczestniczyli w leśnych zajęciach edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej w Leśnictwie Feleczyn, gdzie równocześnie nagrywane były urokliwe kadry do teledysku. Była to doskonała okazja do połączenia nauki o przyrodzie z artystycznym wyrazem.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym i zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego dzieła. To owoc wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i leśników, pokazujący, że razem możemy skutecznie dbać o środowisko!

https://www.youtube.com/watch?v=VuakfKcMyhY

fot. Klementyna Kruczek