Wydawca treści
Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja
Nadleśnictwa Nawojowa w ramach realizacji projektu prowadzi od 2011 r. produkcję sadzonek cisa pospolitego.
Nadleśnictwo Nawojowa od 2010 r. realizuje projekt pod nazwą „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie".
W ramach projektu zmodernizowano obiekty szklarniowe w Gospodarstwie Szkółkarskim Feleczyn, które zostały wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą utrzymywanie odpowiednich warunków zarówno powietrza jak i podłoża, niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu ukorzeniania sadzonek. Szkółka została również wyposażona w maszyny szkółkarskie: mieszalnik substratu oraz maszynę do napełniania kaset szkółkarskich.
Gospodarstwo Szkółkarskie Feleczyn Nadleśnictwa Nawojowa w ramach realizacji projektu prowadzi od 2011 r. produkcję sadzonek cisa pospolitego. Sadzonki uzyskiwane są w drodze rozmnażania wegetatywnego i generatywnego.
Nadleśnictwa Nawojowa w ramach realizacji projektu prowadzi od 2011 r. produkcję sadzonek cisa pospolitego
Rozmnażanie wegetatywne prowadzone jest w drodze ukorzeniania pozyskanych zrzezów (tj. ściętych części pędu drzewa) z wytypowanych najlepszych osobników cisa rosnących w lasach RDLP Kraków. Ukorzenianie odbywa się w multiplatach (wielodoniczkach) na substracie torfowo – perlitowym przy zastosowaniu ukorzeniaczy talkowych i płynnych wspomagających proces wytwarzania się korzeni, a całość procesu przebiega w „warunkach kontrolowanych". Zapewnienie kontrolowanych warunków umożliwia zmodernizowana szklarnia w której utrzymywana jest na odpowiednim poziomie temperatura i wilgotność (zarówno podłoża jak i powietrza) oraz natężenie światła (cieniowanie), a wartości tych parametrów odnotowywane są przez odpowiedni rejestrator. Zrzezy, które wykształciły korzenie zostają następnie przesadzane do doniczek z folii LDPE a każda taka sadzonka zostaje opatrzona opisem zawierającym lokalizację oraz numer drzewa z którego zrzez został pozyskany.
Do celów badawczych proces ukorzeniania prowadzony jest również na różnych wariantach substratów złożonych z torfu, trocin i perlitu oraz porównanie procesu ukorzeniania się osobników młodych i starych.
Sadzonki cisa w drodze rozmnażania generatywnego uzyskiwane są z wyniku wysiewu nasion, które zostały zebrane z naturalnych stanowisk cisa z terenu RDLP w Krakowie. Nasiona zaraz po zbiorze trafiają do przechowania i stratyfikacji (proces przysposabiania nasion do kiełkowania) a po zakończeniu tego procesu zostają wysiane do doniczek pomysłu Kosterkiewicza, na substracie torfowo – perlitowym.
Projekt ochrony cisa
Projekt „Ochrona Cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie"
WARTOŚĆ PROJEKTU 1 847 633 PLN
DOFINANSOWANIE Z UNI EUROPEJSKIEJ 1 357 110 PLN
W Nadleśnictwie Nawojowa do końca 2014 roku realizowany jest projekt pn. „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie". Projekt, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIiŚ i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zakłada podjęcie kompleksowych działań obejmujących inwentaryzację istniejących stanowisk cisa, wybór populacji do rozszerzonej reprodukcji materiału sadzeniowego, utworzenie uprawy zachowawczej, poprawę warunków bytowania oraz odtworzenie zasobów cisa w ekosystemach leśnych.
Realizacja projektu ma skutkować wyprodukowaniem generatywnie i wegetatywnie 78 tysięcy sadzonek, pozyskaniem 15 kg nasion cisa pospolitego i 45 tysięcy sztuk zrzezów zielnych, wprowadzeniem 30 tysięcy sadzonek do upraw podokapowych, przeznaczeniem 15 tysięcy sadzonek na plantacje i zadrzewienia oraz zakupieniem przeszło 5 ha gruntów z naturalnymi stanowiskami cisa, które planuje się objąć ochroną rezerwatową.
Najnowsze aktualności
Drapieżne pogranicze – projekt współpracy transgranicznej na rzecz ochrony wilka, niedźwiedzia i rysia
Drapieżne pogranicze – projekt współpracy transgranicznej na rzecz ochrony wilka, niedźwiedzia i rysia
Drapieżne pogranicze – projekt współpracy transgranicznej na rzecz ochrony wilka, niedźwiedzia i rysia
Tytuł projektu: Drapieżne pogranicze – transgraniczna współpraca na rzecz zintegrowanej ochrony dużych drapieżników w Polsce i na Słowacji / Dravé pohraničie – cezhraničná spolupráca pre integrovanú ochranu veľkých šeliem v Poľsku a na Slovensku
Okres realizacji: 01.09.2024 - 31.08.2026
Cel projektu: wzmocnienie współpracy transgranicznej PL-SK w zakresie zarządzania populacjami dużych drapieżników, zapewniającej długoterminowe utrzymanie oraz ochronę stanu populacji gatunków objętych ochroną, tj. niedźwiedzia, wilka i rysia.
Cele szczegółowe:
- ochrona bioróżnorodności poprzez wypracowanie zintegrowanego modelu zarządzania populacją i systemu wymiany danych dot. translokacji drapieżników na terenie PL-SK;
- przygotowanie bazy danych ilościowych i jakościowych dot. dużych drapieżników w oparciu o wspólnie wypracowane metodyki monitoringowe;
- zwiększenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnych, turystów i organizacji pogranicza w zakresie potrzeby ochrony dużych drapieżników, a w konsekwencji wzrost poziomu akceptacji społecznej dla przedmiotów ochrony.
Planowane działania:
- analiza danych jakościowych i ilościowych oparciu o posiadane dane literaturowe w zakresie stanu i rozmieszczenia gatunków,
- opracowanie wytycznych do monitoringu dużych drapieżników,
- przeprowadzenie monitoringowych działań terenowych, w tym monitoring genetyczny i wizyjny,
- budowa systemu informatycznego,
- działania edukacyjne i komunikacyjne, w tym: gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży, scenariusze zajęć, tatuaże jako element działań promocyjno-edukacyjnych prowadzonych przez parki narodowe, konkurs na projekt muralu, murale, publikacje, konferencja podsumowująca projekt, warsztaty edukacyjne oraz spotkania otwarte, gra terenowa.
Planowane rezultaty projektu:
- uspójnienie metodyki monitoringu wilka, niedźwiedzia i rysia na pograniczu polsko-słowackim (opracowanie wytycznych do prowadzenia monitoringu ww. gatunków wraz z metodologią zbierania, gromadzenia i przetwarzania informacji),
- transgraniczna baza obserwacji nieinwazyjnych ww. gatunków,
- zwiększenie potencjału Polski i Słowacji w ochronie i zrównoważonym zarządzaniu gatunkami dużych drapieżników,
- zwiększenie świadomości mieszkańców, turystów i organizacji regionu pogranicza w zakresie ochrony dużych drapieżników.
Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na terenie pogranicza. Wyróżnia je zastosowanie tych samych metodyk badawczych przez wszystkie podmioty, w tym innowacyjnych technik monitoringu wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI). Wdrożenie systemu transgranicznej ochrony i zrównoważonego zarządzania populacjami dużych drapieżników ma duże znaczenie z uwagi na zasięgi tych populacji oraz rekolonizację terenów przygranicznych przez duże drapieżniki. Dotyczy to zwłaszcza wilków i niedźwiedzi, które przez ostatnie dziesięciolecia nie występowały już na tych terenach, a aktualnie wchodzą w konflikt z działalnością człowieka.
Projekt jest realizowany w formie partnerstwa. Partnerem wiodącym jest Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ).
W skład partnerstwa wchodzi 19 podmiotów – 17 z Polski i 2 ze Słowacji:
- Administracja Pienińskiego Parku Narodowego (Słowacja),
- Administracja Tatrzańskiego Parku Narodowego (Słowacja),
- parki narodowe: Babiogórski, Gorczański, Tatrzański, Magurski, Pieniński,
- nadleśnictwa: Nowy Targ, Limanowa, Krościenko, Stary Sącz, Piwniczna, Nawojowa, Łosie, Gorlice, Myślenice,
- RDLP w Krakowie,
- Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL),
- CKPŚ.
Wartość projektu
Całkowity koszt realizacji projektu: 1 394 722 euro,
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 1 394 722 euro,
Kwota dofinansowania z UE: 1 115 777,46 euro
Projekt realizowany jest w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.